כמה מס משלמים על דירה?

ביזפיי מה זה החזר מס שלילי

כמה מס משלמים על דירה שניה והאם יש החזר לעצמאיים?

עבור רובנו, קניית דירה היא העסקה המורכבת ביותר שאנחנו מבצעים במהלך החיים. כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, בין אם מדובר על רכישת בית כדי להתגורר בו ובין אם הקנייה של הנכס היא למטרת השקעה, חשוב לקחת בחשבון שיקולים רבים מאוד. במיוחד רצוי לעשות זאת בתקופה הנוכחית, אחרי יותר מעשור של עליות מחירים שהקפיצו את מחירי הנדל”ן בכל רחבי ישראל לשמיים. 

אחד השיקולים שלא תמיד קוני הדירות שמים לב אליהם הוא מס. לפי חוק מיסוי מקרקעין משנת 1963, כל קנייה של דירה מחייבת תשלום לא רק לבעל הנכס או לקבלן שבונה את הבניין אלא גם למדינה, דרך רשות המיסים כמובן. בהתאם חשוב להבין מהו שיעור מס הרכישה בהתאם לאופי העסקה, וגם האם תוכלו לקבל על כך החזר בתור עצמאיים – מידע שרלוונטי כמובן גם לצורך מציאת תשובה לשאלה כמה משכנתא צריך לקחת.

שיעורי מס רכישה נכון ל-2019

מס רכישה הוא מס מדורג, כלומר על כל סכום ישנו שיעור מיסוי אחר. למי שאין בבעלותו דירה, המיסוי נע בין 0% ל-10%, לפי המדרגות הבאות:

עד לכ-1.7 מיליון ש”ח – לא משלמים בכלל מס.

על החלק שבין 1.7 מיליון ש”ח ל-2,012,560 – 3.5%.

על החלק שבין 2,012,561 לבין 5,192,150 ש”ח – 5%.

על החלק שבין 5,192,151 ש”ח לבין 17,307,170 ש”ח – 8%

ומי שקנה דירה בשווי גבוה אפילו יותר ישלם על החלק שמעל 17,307,171 ש”ח 10%.

עבור רכישת דירה שנייה, המיסוי פשוט יותר אבל גם גבוה יותר:

עד לסכום של 5,192,150 ש”ח תשלמו 8%, מעל החלק שמעל לרף הנ”ל – 10%. אם לדוגמה ערכה של הדירה השנייה הוא 1.4 מיליון ₪, רשות המסים תקבל 112,000 ₪ – בהחלט סכום בלתי מבוטל.

למעשה ברוב רובם של המקרים ניתן לומר שעל רכישת דירה שנייה משלמים 8% מס רכישה, בזמן שעל הדירה הראשונה לרוב לא משלמים מס רכישה או שמשלמים 3.5% על חלק קטן מערך הנכס. בהתאם יש גם הבדל משמעותי בין הסכום שמבקשים עבור משכנתא לדירה ראשונה לבין הסכום שמבקשים עבור רכישת עוד דירה.

חשוב להדגיש ששיעור המס הוא קבוע, ואין חשיבות למטרת קניית הנכס. דגש משמעותי אחר הוא קניית בית כשכבר יש דירה, אבל מכירתו של הנכס הקיים לאחר השלמת עסקת הרכישה של הבית החדש. במקרה זה, כשהמטרה היא מן הסתם שיפור דיור, שיעורי המס הם כמו עבור רכישת דירה ראשונה – בתנאי שהנכס הקיים נמכר תוך 24 חודשים ממועד רכישת זה החדש.

החזרי מס עבור עסקאות נדל”ן

ישנם מקרים שבהם עצמאים (וגם שכירים) זכאים להחזרי מס עבור עסקאות נדלן. באופן טבעי אם ישנו החזר משמעותי, הדבר משפיע על חישוב החזר משכנתא, שכן מדובר בסכום כסף שיכול לשמש את האדם לצורך פירעון ההלוואה הגדולה שעוזרת לנו לקנות נדל”ן.

בכל מקרה, החזרי מס אפשריים רק עבור מס שבח, כלומר המס שנגבה מאיתנו כשאנחנו מוכרים דירה (פרט למקרים ספציפיים שבהם ישנו פטור ממס זה). לגבי מס רכישה, אין החזר לעצמאיים וגם לא לשכירים. בכל מקרה מומלץ לקראת רכישת דירה או מכירת נכס להתייעץ עם מומחי מס כדי לדעת מהם החובות שלכם ואיך לשלם רק את המינימום המותר בחוק. עוד המלצה היא ייעוץ משכנתא – כדי שבשורה התחתונה תשלמו מעט ככל האפשר גם עבור ההלוואה היקרה ובאופן כללי עבור הדירה.

המאמר באדיבות משכנתא גורו – האתר שחוסך לכם במשכנתא

ראו גם: החזר מס שלילי | תוך כמה זמן מקבלים החזר מס

פרויקטים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!