איך עושים תיאום מס?

איך בודקים סטטוס להחזר מס

אז מה משתלם יותר להיות בימי בקורנה עצמאי שכיר, שולמן או בחל”ת? הקורנה נפלה על המשק הישראלי והעולמי כרעם ביום בהיר. החלומות של כולנו על מותרות וחופשות התמגגו ורבים מאיתנו הפכו להיות שורדים. יותר יותר מעסיקים מפטרים, מצמצמים כוח אדם ועסקים נסגרים. הביקוש לשכירים פוחת ויותר ויותר ישראלים לוקחים עבודות מהצד. אבל האם הם נחשבים לפרינלסרים? מה לגבי תשלום המיסים?

ראשית מי הוא פרילנסר? פרילנסר הוא עובד עצמאי הנותן שירותים מקצועיים למשימות מוגדרות מראש. הנה כמה נקודות חשובות בנושא מיסים בימי הקורונה ובכלל.

מענק עבודה – אולי מגיע לך החזר מהמדינה.

בתקופת הקורנה התרגלנו לשמוע המעון על מענקים במסיבות עיתונאים ,אבל, עוד לפני עידן הקורונה המדינה העניקה החזרים לבעלי הכנסה נמוכה. מה הכוונה – החזר מס שלילי הידוע גם כמענק עבודה או מענק הכנסה הוא מענק המוענק לעובדים שכירים ועצמאים שהכנסתם מהעבודתם בשנת 2019 נעה בין 1500 ל 10,000 שקלים בהתאם לקריטריונים שקבעה רשות המסים. שכיר או עצמאי בקש מרואה החשבון שלך לברר האם אתה עונה על הקריטריונים.

כיצד מדווחים שכירים שעובדים מהצד

הקורונה כופה עלינו למצוא דרכים נוספות להתפרנס. שכירים רבים שמשרתם הצטמצמה מצאו עצמם לוקחים עבודה נוספת מהצד להשלמת הכנסה. חשבונית חד פעמית היא הפתרון לעסקאות אקראיות. הרשות למיסים קובעת כי כדי לקבוע אם מדובר בעסקת אקראי מסחרית, הדורשת הוצאת חשבונית, יש לבחון האם מדובר בפעילות מחזורית, קבועה עקבית ועוד. מסעיף 130 לפקודת מס הכנסה עולה, כי נישום שיש לו הכנסה מעסק או ממקצועו, חייב לנהל ספרים. במקרה של עסקת אקראי אין חובה כזו. סעיף 164 לפקודת מס הכנסה בגין הכנסה משירותים, מקובל לנכות מס עפ”י תקנות ניכוי מס במקור. כאשר נותן השירות אינו עצמאי, עליו לגשת לרשות המיסים ולקבל אישור ניכוי מס במקור. אם לא יעשה כן, ינוכה לו מס בשיעור של 48%. תקנות מס הכנסה פוטרות נישום המוציא חשבונית שהיא חד פעמית מהגשת דו”ח שנתי במקרה שמדובר בשכיר.  במקרה של עסקת אקראי יש לדווח עליה למע”מ באם נותן השירות הינו עוסק שכיר, יש לדווח על העסקה באמצעות חשבונית עצמית.
מי שביצע עסקת אקראי  עד גובה הסכום של עוסק פטור, לא צריך לדווח למע”מ בגין העסקה.

חברת BizPay מעניקה  שירותי הנהלת חשבונות, חישובים פיננסיים, חשבות שכר והחזרי מס, ומציעה מגוון רחב של שירותים בתחום זה.

פרויקטים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!